Nie żyjemy po to, by jeść
W naszym życiu konieczne jest odpowiednie umiejscowienie posiłków w hierarchii ważności. Niewłaściwa dieta jest dla nas bowiem drastycznie szkodliwa i nie wolno budować życia wokół jedzenia. Kiedy niewłaściwie odżywiają się dzieci i nastolatki, odbija się to na ich wynikach w nauce oraz na zachowaniu. Mogą stawać się nadpobudliwe lub przeciwnie, apatycznie.
Apatia i ospałość to z kolei źle odżywiających się osób dorosłych. W przypadku osób dorosłych prowadzi to najczęściej do otyłości, a ta z koeli wywołuje choroby cywilizacyjne. Jest ona bardzo ważnym czynnikiem ryzyka cukrzycy, miażdżycy i chorób serca. W Stanach Zjednoczonych uważa się otyłość za główny czynnik powodujący przedwczesne zgodny wśród populacji.
Konsekwencje złej diety
Podobnie szybko wzrastająca liczba nowotworów łączona jest dietą. Naukowcy nie mają wątpliwości, że wysokobiałkowa dieta połączona z produktami wysoko przetworzonymi zwiększa ryzyko rozwoju raka, w szczególności nowotworów układu pokarmowego, pęcherza moczowego i skóry. Zapobiegać im mogą warzywa i owoce, ale tych już w naszej diecie nie ma. Dieta, która powoduje wzrost masy ciała i powiększa ryzyko powstawania nowotworów, na pewno nie jest dla nas dobra.
Prawdziwie dobra dieta pozwoli nam na uregulowanie wagi i przywróci nam zdrowie.
Jedzenie musi nam zapewnić odpowiednią ilość energii. Dostarczamy jej poprzez białka, węglowodany i tłuszcze. W produktach spożywczych oprócz nich znajdziemy jeszcze witaminy, minerały i całą masę składników pokarmowych niezbędnych nam do życia.
Poszukiwanie odpowiedniej diety powinno polegać nie na ślepym eliminowaniu któregoś z powyższych źródeł energii, a na dbaniu o to, by ilość składników odżywczych była odpowiednia, by ich stosunek do przyjmowanej energii był prawidłowy. Nie musimy nawet odmawiać sobie ulubionych niezdrowych przekąsek. Ważne, by je ograniczać.
Poprzez nową dietę powinniśmy:
- tracić zbędne kilogramy;
- leczyć się z chorób przewlekłych;
- zmieniać styl życia na bardziej zdrowy.
Wiele osób zaczyna wprowadzać zmiany w swoim życiu w chwili, kiedy dopadają ich pierwsze choroby. Nie należy czekać do tego momentu. Wprowadzanie nowych nawyków na pewno potrwa i z początku będzie trudne, ale powolne zmiany szybko zaczną przynosić efekty.
- 3 lutego 2017