Odżywianie Diva: 5 sposobów na spowolnienie starzenia się

News

Kilka lat temu byłem współautorem książki o medycynie przeciwstarzeniowej. Moim współautorem był lekarz, który praktykuje medycynę przeciwstarzeniową, a książka w zasadzie przedstawia protokoły, których używa w swojej praktyce. Napisaliśmy dużo o tym, co powoduje oznaki i choroby starzenia się na poziomie komórkowym i molekularnym.

I wtedy, wypisaliśmy wszystko, co można zrobić, aby zapobiec starzeniu się - wszystko od diety i ćwiczeń do suplementów witaminowych, leków i zastrzyków hormonalnych.

Pomysł, by w wieku 60 lat wyglądać i czuć się jak 30-latek, jest dla mnie równie atrakcyjny, jak dla każdego. Ale nawet w trakcie pisania tej książki było dla mnie jasne, że nie mam na tyle dyscypliny ani funduszy, by przypuścić taki zmasowany frontalny atak na proces starzenia się.

Zamiast tego wziąłem wszystko, czego się nauczyłem, pisząc tę książkę, i stworzyłem partyzancką kampanię przeciwko starzeniu się - niedofinansowaną i nieco przypadkową, ale bardzo skuteczną.

Moja partyzancka kampania przeciwko starzeniu się

Jeśli chcesz żyć długo i zdrowo, ale nie chcesz robić z tego pełnoetatowej pracy, oto pięć rzeczy, które moim zdaniem doprowadzą cię najdalej - bez pigułek, zastrzyków czy funduszy powierniczych. 1. Utrzymuj zdrową wagę

W zeszłym roku poszedłem na konferencję medyczną na Uniwersytecie Tufts zatytułowaną "Żyć dobrze do 100". Pod koniec konferencji, duży panel naukowców powerhouse zostali poproszeni o uzgodnienie krótkiej listy najważniejszych czynników w zdrowej długowieczności.

Zaleceniem nr 1 było utrzymanie zdrowej wagi!

Ale fad diety nie są odpowiedzią. Możesz stracić trochę na wadze na początku, ale są szanse, że waga będzie wracać, chyba że wprowadzisz trwałe zmiany w swoich nawykach żywieniowych. Aby uzyskać wskazówki i narzędzia, które pomogą ci utrzymać zdrową wagę, sprawdź Dieting and Weight Loss Resource Center na stronie www.nutritiondata.com lub Great American Cancer Society's Eat Right Challenge.

2. Ogranicz spożycie cukru

Jedną z rzeczy, których nauczyłem się pisząc "Life Extension Revolution" jest to, że jeśli chodzi o proces starzenia się, jedzenie dużej ilości cukru jest jak dolewanie benzyny do ogniska. To przyszedł jako prawdziwy cios dla mnie, ponieważ mam dość słodki ząb. Gdzie niektórzy ludzie łakną słonych przekąsek lub smażonych potraw, ja łaknę tych małych czerwonych szwedzkich rybek. To znaczy, mam z nimi naprawdę problem.

Kiedyś myślałam, że dopóki kontroluję swoją wagę i dostarczam sobie wszystkich potrzebnych składników odżywczych, mogę cieszyć się słodyczami, na jakie tylko mam ochotę. Zmieniłam swój sposób myślenia. Nie mogę powiedzieć, że całkowicie zrezygnowałam z ryb po szwedzku. Ale znacznie ograniczyłam je i inne słodkie przysmaki. Jeśli ja mogę to zrobić, ty też możesz.

3. Jedz 9 porcji warzyw i owoców dziennie

Warzywa są najbliższą rzeczą, jaką mamy do magicznej kuli przeciwko starzeniu się i chorobom. A nawyk żywieniowy, który większość ludzi luzem na jest jedzenie wystarczającej ilości warzyw. USDA zaleca spożywanie co najmniej pięciu porcji warzyw dziennie i do czterech porcji owoców.

Może się to wydawać zupełnie nie do zrobienia, ale pamiętaj, że porcja warzyw to tylko pół filiżanki, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi mała gałka lodów. Mimo to uważam, że jeśli nie uwzględnię jednej lub dwóch porcji owoców lub warzyw w każdym posiłku i przekąsce, to w końcu nie starcza mi ich na cały dzień. Postaraj się więc, aby do każdego posiłku i przekąski włączyć jakiś rodzaj owoców i/lub warzyw. Im większa różnorodność, tym lepiej.

4. Ćwicz regularnie

To naprawdę sprawi, że będziesz wyglądać młodziej i czuć się zdrowiej. I jest to łatwiejsze niż się ludziom wydaje. Nie musisz zapisywać się na siłownię ani kupować sprzętu. Wystarczy, że założysz buty i codziennie wybierzesz się na szybki, 30-minutowy spacer. Możesz nawet podzielić go na dwa lub trzy krótsze spacery, jeśli łatwiej będzie Ci go zmieścić w czasie.

Aby odmłodzić swoje ciało i nastawienie jednocześnie, spraw, by zabawa znów stała się częścią Twojego życia. Zagraj w tenisa z bratem, rzuć psu Frisbee lub kopnij piłkę nożną z dziećmi. Postaw siatkę do badmintona i odbijaj ptaszki, podczas gdy węgiel się rozkręca. Po prostu to zrób.

Więcej pomysłów na to, jak wprowadzić do swojego życia więcej aktywności fizycznej, znajdziesz na stronie www.AmericaOnTheMove.org.

5. Wysypiaj się

Ilekroć widzę ludzi noszących koszulki z napisem "Będę spał, kiedy umrę", myślę sobie, że prawdopodobnie dostaną taką szansę wcześniej, niż im się wydaje! Skąpstwo snu przyspiesza proces starzenia się i sprzyja chorobom poprzez zwiększanie poziomu kortyzolu i innych hormonów stresu w organizmie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago przeprowadzili badania, w których zatrzymali w nocy kilku studentów. (Uważam to za zabawne, ponieważ w mojej okolicy, która znajduje się w pobliżu dwóch dużych uniwersytetów, jest na odwrót: Dzieciaki z college'u nie dają spać profesorom w nocy!) W każdym razie, po kilku dniach, poziom hormonów tych studentów był nie do odróżnienia od poziomu hormonów 60-latków.

Jeśli dostajesz mniej niż siedem lub osiem godzin snu na noc, prawdopodobnie starzejesz się szybciej niż powinieneś. Dobrą wiadomością jest to, że możesz cofnąć szkody, zmieniając swoje nawyki związane ze snem.

Moje 5 najważniejszych zaleceń przeciwstarzeniowych i poprawiających zdrowie

1. Utrzymuj zdrową wagę

2. Ogranicz spożycie cukru

3. Jedz codziennie więcej owoców i warzyw

4. Ćwicz regularnie

5. Wysypiaj się