Ćwiczenia fizyczne a Twój mózg

News

Wszyscy wiemy, że ćwiczenia pomagają zwiększyć poziom energii, przyspieszają odchudzanie i pomagają w kontrolowaniu wagi, a także zapewniają ogromne korzyści dla ogólnego stanu zdrowia, ale co z Twoim mózgiem? Jaki, jeśli jakikolwiek, wpływ mają ćwiczenia fizyczne na mózg? Wiele osób twierdzi, że regularne ćwiczenia pomagają im zachować zdrowy rozsądek, ale jakie są fakty?

Czy istnieją realne, namacalne korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych dla Twojego mózgu?

Tak!

Ćwiczenia fizyczne odżywiają Twój mózg

Jeśli się nad tym zastanowić, to ma sens, że ćwiczenia fizyczne poprawią naszą sprawność umysłową. Nasze mózgi to wielkie pochłaniacze tlenu, zużywające około 20% całkowitej ilości tlenu, który wdychamy. Kiedy ćwiczymy nasz oddech jest zwiększony, biorąc więcej tlenu. Cały ten dodatkowy tlen zasila twój mózg. A kiedy jest odpowiednio odżywiony, mózg działa lepiej. Tlen zwiększa tworzenie neuronów w mózgu, jak również jego odporność na uszkodzenia i stres. Badania pokazują, że w odpowiedzi na ćwiczenia, mózgowe naczynia krwionośne mogą się rozrastać. Jednak nasz mózg nie może przechowywać energii, którą otrzymuje z tlenu, więc potrzebuje stałego przepływu, aby normalnie funkcjonować. A kiedy nie otrzymujemy wystarczającej ilości tlenu, ma to ogromny wpływ na nasz mózg! Niedobór tlenu może zmniejszyć twoją czujność, pamięć i zdolność osądu, a także sprawić, że poczujesz się źle. Oprócz dostarczania mózgowi dużej ilości tlenu, ćwiczenia fizyczne uwalniają w naszym organizmie dobre samopoczucie, czyli endorfiny. To ten cały fenomen "haju biegacza". To nie mit, ćwiczenia rzeczywiście sprawiają, że czujemy się dobrze. I jak się okazuje, sprawiają też, że jesteśmy mądrzejsi.

Ćwiczenie sprawia, że jesteśmy mądrzejsi

Najnowsze badania wykazały silny związek między ćwiczeniami a lepszym funkcjonowaniem umysłowym. Wiele osób uważa, że to właśnie endorfiny pomagają pobudzić wzrost komórek mózgowych. Ćwiczenia stymulują nasze komórki nerwowe do produkcji substancji chemicznych zwanych czynnikami neurotroficznymi, które pobudzają komórki mózgowe do wzrostu i łączenia się z innymi neuronami. Inne substancje chemiczne, takie jak adrenalina i noradrenalina, są wyzwalane podczas ćwiczeń i, przynajmniej na krótką metę, budzą systemy przetwarzania danych w mózgu, co daje nam lepszą ostrość umysłu.

Ćwiczenie sprawia, że jesteśmy szczęśliwi

Przeprowadzono setki badań na temat wpływu ćwiczeń fizycznych na nasze zdrowie psychiczne, a ich wyniki są dość pozytywne. Podczas gdy wywołane ćwiczeniami uwalnianie endorfin zdecydowanie poprawia nastrój, wykazano również, że ćwiczenia pomagają ludziom wyjść z depresji. Depresja kliniczna jest związana z niskim poziomem pewnych neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina. Biochemia może być skomplikowana, ale rezultat jest prosty: ćwiczenia stymulują współczulny układ nerwowy, który zwiększa stężenie tych neuroprzekaźników, umożliwiając im normalne funkcjonowanie, utrzymując nas w równowadze psychicznej. Badania wskazują, że antydepresyjny efekt ćwiczeń zaczyna się już przy pierwszej sesji ćwiczeń i utrzymuje się nawet po zakończeniu treningu. Oczywiście im bardziej konsekwentnie realizujesz program ćwiczeń i im bardziej intensywnie ćwiczysz, tym bardziej znaczący jest efekt. Ale każde ćwiczenie ma pozytywny wpływ.

A więc... ile i jaki rodzaj ćwiczeń jest najlepszy dla Twojego mózgu? Jakiekolwiek!

Ćwicz przez co najmniej 30 minut dziennie

Często słyszymy sprzeczne porady dotyczące tego, jak długo i jak często powinniśmy ćwiczyć. To może być mylące. Ale oto łatwa do zapamiętania liczba: 30. Wystarczy trzydzieści minut dziennie (można je rozłożyć na cały dzień), a zaczniesz czerpać korzyści z dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Ważne jest, aby pamiętać, że ćwiczenie nie musi oznaczać chodzenia na siłownię lub uczęszczania na zajęcia, może to po prostu oznaczać, że parkujesz samochód trochę dalej od drzwi wejściowych do sklepu. Możesz też przejść się do biura współpracownika, aby przekazać mu wiadomość (w przeciwieństwie do wysłania e-maila). Albo zrobisz kilka przysiadów podczas oglądania telewizji. Możesz nawet przemycić trochę ćwiczeń przy biurku w pracy! Wszystko to wlicza się do Twoich 30 minut.