Korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania ogrodu

News

Jest coś, co można powiedzieć o "zabawie w ziemi". Ogrodnictwo - dorosła wersja zabawy w ziemi - może być niesamowicie satysfakcjonujące. Widok pierwszego odrostu, który wyłania się z ziemi po wszystkich przygotowaniach, sadzeniu i rozpieszczaniu, może być bardzo satysfakcjonujący. Jednak czy zdajesz sobie sprawę, że oprócz tego, że czujesz się dobrze ze swoimi zdolnościami rolniczymi, ogrodnictwo ma również znaczące korzyści zdrowotne? To prawda. Ogrodnictwo może zapewnić dobry, nieuciążliwy trening całego ciała, złagodzić stres, a nawet poprawić nawyki żywieniowe. A ostatnie badania wykazały nawet, że bakterie w ziemi mogą sprawić, że będziemy mądrzejsi! Być może nadszedł czas, aby odkurzyć łopatę.

Ogrodnictwo wpływa korzystnie na poziom sprawności fizycznej

Choć prawdą jest, że ogrodnictwo nie zapewnia takiego samego spalania kalorii, jak np. zajęcia obwodowe czy podnoszenie ciężarów (chyba że oczywiście przewozisz bardzo ciężki sprzęt na duże odległości), to jednak wymaga siły mięśni. I w zależności od rodzaju sprzętu, którego używasz, przeciąganie narzędzi po podwórku może pochłonąć całkiem sporo kalorii. Do tego dochodzi jeszcze kopanie, które wykorzystuje mięśnie pleców, rdzenia, ramion i nóg. Pochylanie się w górę i w dół, aby zasadzić nasiona i wypielić chwasty wymaga siły i rozciągania, a wszystkie te czynności są doskonałymi formami ćwiczeń o niskim stopniu oddziaływania. Dodatkowo, podskakiwanie, gdy wygrasz "ogród miesiąca", będzie miłą odmianą treningu cardio.

Ogrodnictwo korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne

Ogrodnictwo / zdrowie psychiczne związek miał dość dużo badań i badania są dość jednoznaczne: ogrodnictwo może znacznie poprawić swoje zdrowie psychiczne. W jednym z badań, uczestnicy 12-tygodniowego programu opartego na ogrodnictwie wykazały "zmniejszenie nasilenia depresji, z największych efektów poprawy nastroju występujących w tych, którzy byli najbardziej zaangażowani w ich działalności ogrodniczej." Być może było to słońce lub spokój, który czuli podczas pracy w ogrodzie lub poczucie osiągnięcia czegoś; cokolwiek to było, ogrodnictwo, bardziej niż cokolwiek innego, znacznie poprawiło ich samopoczucie psychiczne. Według przyrodnika z Harvardu i laureata nagrody Pulitzera Edwarda O. Wilsona, mamy biologiczną potrzebę oglądania natury i bycia częścią świata przyrody: jesteśmy stworzeni do tego, by woleć patrzeć na kwiaty i trawę niż na beton czy stal. Eksperci uważają, że to właśnie ten związek z naturą pozwala nam być przez nią regenerowanym, między innymi poprzez obniżenie ciśnienia krwi i poprawę funkcji immunologicznych. Miłą częścią jest to, że nie trzeba mieć akrów ziemi, aby czerpać korzyści. Wystarczy mała działka na podwórku lub nawet kilka doniczek w mieszkaniu.

Ogrodnictwo korzystnie wpływa na Twoje odżywianie

Pomyśl o tym, co zwykle jest uprawiane w ogrodzie: warzywa. Nie można być dużo zdrowszym niż warzywa. Och, czekaj, może można... warzywa uprawiane w domu. Bez obaw o transport lub potrzebę długiego okresu przydatności do spożycia, warzywa uprawiane na własnym podwórku są zazwyczaj wolne od pestycydów. Albo przynajmniej są w minimalnym stopniu obciążone potencjalnie szkodliwymi chemikaliami. A przy tak świeżych i pysznych warzywach, nie będzie potrzeby dodawania soli, masła lub innych mniej niż zdrowych wzmacniaczy smaku. Kolejna dodatkowa korzyść: mając łatwy dostęp do tak wielu różnych warzyw, może się okazać, że będziesz chciał eksperymentować i wypróbowywać nowe, odmienne przepisy.

Ogrodnictwo wpływa korzystnie na twoją kreatywność

Ok, więc poprawa kreatywności nie jest technicznie korzyścią dla zdrowia, ale jest to ważne dla ogólnego bycia. Będąc w stanie wyrazić siebie twórczo, czy to poprzez sztukę, muzykę, słowa lub natury pomaga nam rozwijać się i być zdrowymi istotami ludzkimi na tak wiele sposobów. A dla wielu ludzi wyrażanie siebie poprzez rośliny jest jedynym sposobem, aby poczuć się artystycznie.

Porady ogrodnicze

Ale co się dzieje, jeśli nie masz zielonego kciuka lub nawet nie wiesz, jak zacząć?

Istnieje mnóstwo wspaniałych książek na temat ogrodnictwa, które pomogą Ci zacząć lub przenieść Twoje ogrodnictwo na wyższy poziom.